Wspólne rozliczenie PIT 37

Prawo podatkowe umożliwia polskim podatnikom skorzystanie z preferencji podatkowej polegającej na wspólnym rozliczeniu dochodów łącznie ze współmałżonkiem. W takim przypadku małżonkowie rozliczają się z Urzędem Skarbowym na jednym formularzu PIT. Nie wszystkie jednak druki PIT umożliwiają zastosowanie takiej preferencji podatkowej. Jednym z tych, które dają taką możliwość, jest PIT-37.

pit 37PIT-37 stwarza możliwość zastosowania wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem, ale podatnicy muszą spełnić przy tym kilka warunków określonych przepisami prawa. Małżeństwo musi trwać przez cały rok podatkowy, a pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa.

Jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione, wówczas małżeństwo wypełnia jeden druk PIT-37 zaznaczając, że jest to wspólna deklaracja podatkowa. Wystarczy, aby tylko jeden z podatników podpisał się pod taką deklaracją, a zostanie ona uznana za ważną. Dzisiaj nie trzeba już składać upoważnienia na druku UPL-1 dla współmałżonka do złożenia wspólnej deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym. Dochód wykazywany w deklaracji podatkowej jest łącznym dochodem małżonków. Podstawa opodatkowania jest wyliczana zaś poprzez podzielenie sumy dochodów na pół. Dopiero od niej jest obliczany podatek należny fiskusowi. Rozliczenie łączne z małżonkiem na druku PIT-37 jest korzystne szczególnie wówczas, gdy jeden z małżonków wykazuje wysokie zarobki, a drugie zerowe lub minimalne.

Dodaj komentarz

PROGRAM DO PIT 2013Bezpłatny PROGRAM DO PIT 2013 w prosty sposób wypełnia roczne deklaracji podatkowe, np.: PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38.

Na każdym etapie wypełniania deklaracji program podpowiada jak poprawnie wypełnić dane pole, rozlicza wszystkie ulgi podatkowe, a po wypełnieniu przesyła deklarację do Urzędu Skarbowego.

Do programu dołączona jest instrukcja, dzięki czemu wypełnienie deklaracji podatkowej PIT za rok 2013 jest bardzo łatwe i szybkie.

INFORMACJE O PIT 37